fbpx

Biobotanic – Bio kosmetyki czym powinny sie charakteryzować?

Biobotanic – Bio kosmetyki czym powinny sie charakteryzować

Biobotanic – Bio kosmetyki czym powinny sie charakteryzować?

 

Odwiedzając drogerię łatwo jest zauważyć, że półki uginają się od różnego rodzaju kosmetyków. Wybór staje coraz cięższy nie tylko ze względu na ogromny wybór, ale również na dopasowanie odpowiednich kosmetyków do wymagań i rezultatów, które chcemy osiągnąć. Każda marka ma swoje slogany i hasła na opakowaniach świadczące o tym, że to jest doskonały produkt. Czy aby na pewno pod wszystkimi „obiecankami” kryją się odżywcze i regenerujące składniki dla naszej skóry i włosów? Nie da się ukryć, że najważniejsze jest odwrócenie buteleczki i zwrócenie uwagi na skład, a nie kierowanie się napisami na przedniej etykiecie. Bio kosmetyki, to przede wszystkim połączenie deklaracji i ważnego certyfikatu umieszczonego z przodu z naturalnym i ekologicznym składem. Wybór zawsze należy do Ciebie i masz szansę dać swojej skórze porcję naturalnych dóbr, które ją odżywią. Dlatego tak ważne jest mieć wiedzę na temat tego co może kryć się w kremach, odżywkach i szamponach.

Kosmetyki BIO, zwane też organicznymi – stanowią część ogromnej rodziny z kategorii kosmetyków naturalnych. Jaka jest główna różnica pomiędzy nimi? Preparaty oznaczone hasłem „Bio” muszą mieć potwierdzony certyfikatami skład, który pochodzi z upraw organicznych.  Warto wiedzieć, że przepisy dotyczące nazw „bio” czy „organic” narzucają producentowi pewne wytyczne. Taki kosmetyk musi zawierać co najmniej w 90% składniki pochodzenia naturalnego, a jego konserwacja może być uzyskana tylko dopuszczonymi składnikami przez Komisję Europejską. Co w przypadku wielu polskich firm kosmetycznych okazuje się popularne i możliwe do osiągnięcia, natomiast certyfikaty to dość „droga impreza” i często małe manufaktury nie mogą sobie pozwolić na stosowanie takich składników.

BIO kosmetyki – Co nie powinno znaleźć się w ich składzie?

Na samy wstępie powinniśmy sprawdzić czy produkt, którym jesteśmy zainteresowani zawiera jeden z tych certyfikatów:

 • Ecocert (Francja)
 • BDIH (Niemcy)
 • Soil Association (Wielka Brytania)
 • ICEA (Włochy)
 • Cosmebio (Francja)
 • Natrue.

Kosmetyki maturalne w swoim składzie nie mogą zawierać substancji syntetycznych. Istotne jest, aby proces produkcji i powstawania tego kosmetyku był przeprowadzony z poszanowaniem dla środowiska naturalnego, a jego opakowanie wykonane z szybko degradowanych składników. Kiedy czytamy etykietę ze składem kosmetyku, który podaje się za naturalny – powinniśmy zwrócić uwagę na następujące syntetyczne składniki:

 • SLS (Sodium Lauryl Sulfate);
 • SLES (Sodium Laureth Sulfate);
 • SCS (Sodium Coco Sulfate);
 • Cocamide DEA (Dietanoloamid kwasów tłuszczowych z oleju kokosowego);
 • PEG, PPG. PEG (glikole polietylenowe) i PPG (glikole polipropylenowe);
 • EDTA (kwas wersenowy) oraz jego sole;
 • silikony, oleje i woski mineralne.

Ekologiczne kosmetyki powinny w swoim składzie powinny zawierać bezpieczne i pozyskiwane w naturalny sposób składniki. Natura zapewniła nam dostęp do wielu substancji bogatych w minerały i witaminy, które mają zbawienny wpływ na naszą cerę. Oto niektóre z nich, najpopularniejsze i najbardziej znane dla konsumentów :

Aloes – łagodzi i regeneruje podrażnioną skórę, wykorzystany w kosmetykach to gwarancja naturalnej łagodności.

Ekstrakty z roślin – zawierają kwasy i witaminy, odmładzają, są antyoksydantami, silnie regenerują, zmiękczają, wzmacniają skórę.

Hydrolaty – znane z uniwersalnych właściwości wzmacniających skórę i łagodzących skutki chorób, zmęczenia, czy alergii.

Masła roślinne (kakaowe, oliwkowe, shea) – wspierają powstrzymywanie starzenia skóry, odżywiają, nawilżają i zmiękczają.

Oleje (np. arganowy, kokosowy, jojoba, ze słodkich migdałów, z pestek moreli, z pestek baobabu, z babassu) –  odżywiają i regenerują w naturalny sposób.

Olejki eteryczne – kompozycje roślinnych koncentratów o korzystnym wpływie na skórę i zdrowie.

Odżywiaj swoją skórę i włosy w naturalny sposób. Długotrwałe stosowanie ekologicznych składników przyniesie wymierne i widoczne korzyści w przyszłości. Zauważysz, że skóra i włosy są zdecydowanie mniej obciążone, a poprawa jest stopniowa, a nie tylko tymczasowa – tak jak jest to w przypadku chemicznych i syntetycznych odpowiedników.

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie zostanie opublikowany

Top