fbpx

Czym są alergeny?

Czym są alergeny, jakie sa ich objawy?

Czym są alergeny?

Uczulenie na kosmetyki to bardzo nieprzyjemna sprawa dająca często widoczne efekty już po chwili od użycia feralnego produktu. Jeśli mieliście kiedykolwiek taki problem, to z pewnością zastanawialiście się, czy BIO kosmetyki mogą uczulać? Zacznijmy od wiedzy teoretycznej. 

 

Czym są alergeny?

 

Alergeny to czynniki wywołujące reakcję obronną układu immunologicznego. Mogą się one dostać do organizmu nie tylko poprzez bezpośredni kontakt ze skórą, ale także przez układ oddechowy czy pokarmowy. Alergenem jest właściwie wszystko, co nasz organizm odbiera jako zagrożenie dla siebie, takie jak pyłki, owoce, sierść, bakterie czy też właśnie kosmetyki.

 

Jakie są objawy reakcji alergicznej?

 

Przy uczuleniu na składniki kosmetyków, których używamy, pierwsze widoczne objawy mogą pojawić się nawet po kilku minutach od ich aplikacji. W pierwszej kolejności pojawia się zazwyczaj mrowienie, napięcie skóry oraz nadmierna suchość. Jeśli nie przerwiemy kontaktu skóry z alergenem poprzez zmycie kosmetyku, który nas uczulił, objawy się nasilą. Może wtedy wystąpić zaczerwienienie, świąd czy nawet opuchlizna. Objawy te mogą być bardzo uciążliwe, szczególnie jeśli występują one na twarzy, ale na szczęście są one jedynie tymczasowe.

 

Jak odróżnić alergię od podrażnienia?

 

Podrażnienie skóry przypomina zazwyczaj pierwsze etapy reakcji alergicznej, ale jest zupełnie czymś innym. Wywołać je może między innymi zbyt duże stężenie składnika w produkcie, nieprawidłowe stosowanie czy też nadmierne tarcie, prowadzące do powstawania na skórze mikrouszkodzeń. Podrażnienia, w przeciwieństwie do reakcji alergicznych, są zazwyczaj dużo łagodniejsze, trwają krócej i przy stosowaniu produktu zgodnie z zaleceniami, nie powinny wystąpić ponownie. Alergia na składnik kosmetyku może z kolei doprowadzić do powstania rumienia czy pęcherzy utrzymujących się na skórze od kilku do nawet kilkunastu godzin. 

 

Kosmetyki naturalne i BIO.

 

Zacznijmy od sprecyzowania różnicy między produktami naturalnymi oraz BIO. Kosmetyki organiczne to takie, które stworzone zostały tylko z substancji naturalnie występujących w naturze. Można w nich znaleźć także surowce pochodzenia zwierzęcego, warunkiem jest jednak zdobycie ich bez wyrządzania bezpośredniej szkody zwierzętom np. miód czy wosk pszczeli. Oprócz tego określenie „naturalne” nie jest dokładnie sprecyzowane, więc mogą się za nim kryć różne niepożądane składniki. Inaczej wygląda sytuacja z kosmetykami BIO. Aby można było w ten sposób nazwać produkt, musi on mieć w swoim składzie co najmniej 50% surowców pochodzących z upraw BIO, czyli niestosujących pestycydów oraz antybiotyków sztucznego pochodzeniaf.

 

Czy reakcja alergiczna na kosmetyk oznacza, że nie jest on naturalny?

 

Zwykle alergie na kosmetyki kojarzone są z chemicznymi środkami znajdującymi się w tanich drogeryjnych produktach i słusznie, gdyż to one odpowiedzialne są za większość podrażnień oraz uczuleń. Nie oznacza to jednak, że kosmetyki naturalne czy BIO są z natury hipoalergiczne. Owszem, są one łagodniejsze w działaniu i nie mają tak agresywnego składu, jak produkty bez tej etykiety, ale w dalszym ciągu zawierają składniki, które mogą być alergenami. Do takich składników należą, chociażby rośliny czy naturalne substancje zapachowe, ale także składniki pochodzenia zwierzęcego takie jak miód, czy lanolina.

 

Podsumowując, zarówno kosmetyki naturalne, jak i BIO mogą Cię więc uczulić. Dlatego też przed wypróbowaniem produktu na całej powierzchni skóry, należy przeprowadzić test na skórze w mało widocznym miejscu. Pozwoli nam to uniknąć podrażnienia i upewnić się, że możemy bezpiecznie używać kosmetyku. Nawet jeśli opakowanie kosmetyku wydaje nam się bardzo zielone, zawsze warto zwracać uwagę na skład produktów, które kupujemy. Zapoznawanie się ze składnikami pozwala na zmniejszenie wystąpienia reakcji alergicznej oraz wpływa na zwiększenie świadomości konsumenckiej.

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie zostanie opublikowany

Top