fbpx

Dobierz odpowiedni rodzaj pielęgnacji do swojego rodzaju włosów

Dobierz odpowiedni rodzaj pielęgnacji do swojego rodzaju włosów

Dobierz odpowiedni rodzaj pielęgnacji do swojego rodzaju włosów

Typów włosa istnieje na świecie dokładnie tyle samo ile ludzi. Pasma każdego z nas inaczej reagują na produkty, których używamy do ich pielęgnacji, ale znalezienie tych odpowiednich może trwać miesiącami, a nawet latami. Poniżej przedstawiamy Ci podstawy pielęgnacji najpopularniejszych typów włosa, które spotykamy wokół nas. Pielęgnacja, niezależnie od tego ile zaangażowania w nią wkładamy, powinna opierać się na kilku podstawowych praktykach.

Włosy przetłuszczające się

Znalazłeś się kiedyś w sytuacji, w której Twoje włosy już kilka godzin po myciu zaczynały robić się nieświeże? Wydawać się może, że jedynym rozwiązaniem w tym przypadku jest częstsze mycie włosów szamponami wysuszającymi, ale warto pamiętać, że taki stan włosów zazwyczaj nie pojawia się samoistnie. Warto przede wszystkim zrezygnować z codziennego mycia mocno chemicznymi szamponami i zacząć używać ekologicznych kosmetyków. Skóra głowy działa na tej samej zasadzie, co skóra twarzy- jeśli zaczniemy nadmiernie ją przesuszać, to gruczoły łojowe będą chciały jak najszybciej zrekompensować utratę tej ważnej bariery ochronnej i wyprodukują większą ilość łoju w znacznie krótszym czasie. Aby zrównoważyć wydzielanie łoju, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie włosów i skóry głowy. Unikaj szamponów zawierających SLS i silikony, gdyż obciążą one pasma Twoich włosów i dodatkowo wysuszą skórę głowy. Staraj się stosować delikatne produkty w połączeniu z chłodną wodą, a na pewno zobaczysz różnicę w wyglądzie.

Włosy przesuszone

Jeśli Twoje włosy są trudne do ułożenia, szorstkie i łamiące się to może oznaczać ich przesuszenie. Mogłoby się wydawać, że na suche włosy wystarczy nałożyć od czasu do czasu odżywkę i ograniczyć zabiegi stylizacyjne, ale niestety nie jest to aż tak proste. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki ochronne, które zapewnią barierę między twoimi włosami a środowiskiem zewnętrznym. Ważne jest także używanie bardzo delikatnych produktów do pielęgnacji. Lekki, naturalny szampon bez silnie działających detergentów i dodatków takich jak np. Silikony, odżywki nawilżające i termoaktywne oraz przede wszystkim brak codziennego mycia włosów pozwoli im wchłaniać maksymalną ilość substancji nawilżających i zatrzymywać je w sobie aż do następnego mycia. Pamiętaj też, że mokre włosy są o wiele bardziej podatne na łamanie się, dlatego rozczesuj je dopiero po wyschnięciu, jeszcze przed myciem lub podczas mycia, kiedy nałożona jest na nie maska lub odżywka nawilżająca.

Włosy rozjaśniane i farbowane

Podstawa pielęgnacji włosów farbowanych i rozjaśnianych zawiera te same działania i wskazówki co pielęgnacja włosów suchych. Chemiczne zabiegi, którymi poddawane są włosy podczas koloryzacji, bardzo osłabiają strukturę włosa. Po tego rodzaju przejściach włosy potrzebują przede wszystkim ogromnej ilości nawilżenia i odbudowy. Oprócz tego warto jednak pamiętać też, aby kosmetyki, których używamy, były produkowane z myślą o włosach poddanych zabiegom koloryzującym. Tutaj, w przeciwieństwie do pielęgnacji włosów przesuszonych i przetłuszczających się, możemy pozwolić sobie na odżywkę silikonową, która zapewni włosom ochronę nie tylko przed szybkim wypłukiwaniem się koloru, ale także przed promieniowaniem UV. Dobrym sposobem na zachowanie zdrowego wyglądu włosa jest też regularne olejowanie.

Podsumowanie

Włosy każdej z nas potrzebują indywidualnego podejścia do pielęgnacji. Warto pamiętać, że określenie typu włosów może nam zająć bardzo długi czas, dlatego stosowanie naturalnych, delikatnych dla włosów produktów to idealny pierwszy krok w stronę świadomej pielęgnacji. Uzyskanie jednorazowego blasku nie jest tak ważne, jak wypracowanie odpowiedniej rutyny, która pozwoli Twoim włosom wrócić do życia, dlatego nie zniechęcaj się ilością porad zawartych we wpisie- w niedalekiej przyszłości Twoje włosy podziękują Ci za idealnie dobraną pielęgnację.

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie zostanie opublikowany

Top